Одноденна мандрівка в гори префектури Яманаші з столиці Японії міста Токіо. Частина I. Храм Місоґі

5

Автор: Ліля Тяжка

Японські гори на головному і найбільшому острові Хоншю є стрімкими і величними, вони споконвіку впливали на життя місцевих людей, що знайшло відображення в японській культурі, мистецтві, побуті. Адже гори в Японії вкривають практично всю територію, а найвищою вершиною горою Фуджі, висота якої сягає 3776 м, можна милуватися з відстані ста кілометрів, розглядаючи сніг, який вкриває схил вулкана.

Початок осені з пониженням температури повітря і в ясну погоду є чудовим періодом для відвідування гір. Мандрівки Японією вирушили у префектури Наґано та Яманаші, де знаходяться трьохтисячні вершини, Японські Альпи та інші гірські хребти.

Одноденна прогулянка машиною з Токіо дає можливість відвідати територію Чюбу посередині острова Хоншю, між регіонами Канто і Кансай.

Мені випала незабутня нагода відвідати префектуру Яманаші, провести час у храмі Місоґі, споглядати щасливих вертикальних японських корів на вертикальних пасовищах Макіба парку, скуштувати органічного морозива з натурального молока в відпочинковому комплексі Сейсенрьо та повернутись назад того ж дня без ночівлі.

Дорога до гірського хребту Яцуґатаке на захід від Токіо

Для поїздки був обраний якомога найбільш сприятливий за прогнозами погідний день, але реальність перевершила всі очікування і дала можливість провести чудовий час на природі та милуватися неперевершеними краєвидами.

Цілодобово метушлива столиця Країни Вранішнього Сонця залишилась позаду рано-вранці: щоб встигнути відвідати всі заплановані місця довелося виїхати затемна з Йокогами до Хачіоджі, міста в західній частині токійського метрополітену, а звідти – в сторону японських гір.


Якщо подорожувати машиною, то можна робити різноманітні відхилення на маршруті, мандруючи місцями видатних історичних подій, зупиняючись на ідеально облаштованих стоянках для відпочинку з просторими стоянками для паркування, зручностями, закладами харчування та магазинами.

Також це дало можливість заїхати до чудового японського храму Місоґі, схованого в густому осінньому лісі. Проте, при бажанні, до окремого місця призначення в префектурі Яманаші можна добратися йшвидкісними електричками, які ходять регулярно.

Місоґі – новий храм найстарішої релігійної течії Японії

Шінтоїстський храм Місоґі в місті Хокутоші вважається досить новою архітектурно спорудою, побудованою в вісімдесятих роках минулого століття, практично мій ровесник. Проте тут практикують надзвичайно давню шинтоїстську філософію місоґі, винайдену японцями і спрямовану на очищення від усіх скверн для досягнення гармонії з собою та навколишнім світом. Зазвичай цей ритуал включає в себе паломництво до крижаного водоспаду, а стояння під холодною водою символізує інтенсивне очищення. Також вважається, що один день на рік слід робити щось надзвичайно складне, і це впливатиме на всі інші днів в році.

Шінтоїстьке святилище Місоґі в японській префектурі Яманаші відкрите для відвідувачів щодня і зустрічає просторою стоянкою для автомобілів і автобусів. Так як я вибрала для подорожі будній день, а послаблення карантинних обмежень ще не вступили в дію, то відвідувачів цього сакрального місця в Японії небагато і простора доглянута територія дзвенить тишею, налаштовуючи на відчуття внутрішнього спокою.

Храм розташований у центрі Японського архіпелагу, біля південного підніжжя гори Яцугатаке, як священне місце для передачі традиційної шінтоїстської мудрості – сучасному світу.

Побудований перенесений з Токіо у 1989 році храмовий комплекс Місоґі за особливим проектом та вважається однією з домівок японської богині сонця Аматерасу Омікамі. Його вісь становить 178 градусів з півночі на південь, так шінтоїстське святилище може отримати найбільше світла та енергії ранкового сонця. За повір’ям, у глибині цієї області є священна межа, яка стикається з богами природи та спілкується з ними. У центрі будівель храму знаходиться Місоґі-ден, ядро теології шінто.

В звичайний робочий день на його території можна знайти інформаційні буклети та сувеніри в невеличкій крамниці, а сам вхід на територію безкоштовний. Якщо придбати маленький сувенір для різних потреб (на щастя, для результативного навчання, зміцнення здоров’я, примноження горошей та ін.), то традиційно по-японськи одягнений персонал зробить над ним спеціальний ритуал і красиво запакує.

У цьому храмі відбуваються молитви «Оміямайрі» (відвідування храму), «ШічіҐо Сан» (японська традиція, дівчатка 3 і 7 років, й хлопчики 3 і 5 років в святкових кімоно знаково відвідують шінтоїстський храм), весільна церемонія.

Як і кожна традиційна споруда Японії, шінтоїстський храм Місоґі починається з воріт торії та символічним місцем для вмивання рук.

Біленькі блискавкоподібні стрічки називаються “шіде” (яп. 紙垂, 四手) і в японській релігії шінто означають захист від злих духів. Ці складені зиґзаґами смужки паперу кріпляться до переплетених мотузок з сухих рисових стебел.

Збоку можна відвідати окремо відгороджений двір з бочками для зберігання саке і спеціально обладнаними приміщеннями.

Вистави японського театру но на спеціальній дерев’яній сцені над ставком з гігантськими карпами

З самого початку хочеться побігти одразу свіжозеленим багаторівневим газоном до ставка з гігантськими карпами, на якому на дерев’яних опорах стоять будівлі для вистав загадкового японського театру но, який своїм корінням сягає тринадцятого століття і відрізняється специфічними піснями та танцями в особливій манері, давнім одягом та масками.

 

Сцена театру но в храмі Місоґі є однією з найкращих в Японії і побудована за проектом його засновника Дзеамі Мотокійо (14 ст.). Це дерев’яна вальмово-фронтонна конструкція, вкрита кипарисовою корою і з сценою, оснащеною всіма необхідними елементами.

Дерев’яний міст до традиційного японського театру но, що знаходиться над ставком, закритий для відвідувачів і доступний тільки для спеціальних церемоній.

Звісно, щоб в повній мірі поринути в атмосферу храму, слід запланувати відвідини згідно його розкладу подій. Особливо вражаючий нічний спектакль, на початку серпня, коли вогні вистави заворожуюче відбиваються від дзеркальної поверхні ставка, а звуки п’єси, підсилені водою, лунають в ідеальній акустиці довколишніх пагорбів, окутаних темрявою.

Японський карп, який перетворюється на дракона

Гігантські карпи (кої, яп.  鯉) шінтоїстського храму вражають своєю дружелюбністю та охоче дають гладитись. Вони символізують традиційні хороші якості, такі як процвітання, життєздатність, довголіття, удачу і дуже тісно пов’язані з японською культурною ідентичністю.

Різнобарвні кої довгожителі в країні довгожителів. В середньому ці стійкі риби живуть двадцять років, але відомі випадки, коли карпи досягали семидесятирічного віку. Існує легенда, що кої, який вибереться водоспадом проти течії вверх до верхів’я, перетворюється на дракона. Це повір’я асоціюється з японським терміном “торюмон” 登龍門 (TōryuMon) – ворота до успіху, і означає, що для досягненнямети слід подолати труднощі і докласти зусилля.

Господарство храму, японські кури і крамниця з саке

Прогулявшись територією храму Місоґі на шляху до стоянки можна знайти, несподівано, курник. Він розділений на дві частини і птахи мешкають окремо, відповідно до виду. Специфічно, що тут розводять курей чорного і білого кольору, які живуть в спеціальних будиночках, відокремлених посередині на ззовні огорожею. Чистий і доглянутий японський курник невеликий, проте птахи мають достатньо місця для прогулянок, їжа і вода стояли в окремих посудинах. За птахами можна довгоспостерігати, аджене особливо часто випадає така нагода, живучи у високотехнологічному роботизованому середовищі японських мегаполісів.

Що цікаво, птахи білого кольору відносяться до виду японських кур Укоккей 烏骨鶏(うこっけい, чит. Ukokkei). Ця курка, яку також називають японською шовковистою, має надзвичайно пухнасте пір’я, яке робить її схожою на маленьку хмаринку. Характерною рисою представників цього виду курей в Японії є практично повна відсутність гребінців, а голови густо зарослі пір’ям, яке зрідка навіть закриває очі. Пухнасті курчата надзвичайно доброзичливі і привітні до людей.

Поруч знаходиться крамничка, де можна придбати різні види алкоголю та особливе саке.

Територія шінтоїстського храму досить велика, оточена мішаним лісом, з зручними лавками біля ставку.

Чому варто відвідати храм Місоґі в Японії

Люди з різноманітних причин можуть завітати до храму Місоґі. Шанувальники релігії шінто будуть зацікавлені дотриманням вікових традицій японської релігії та проведенням різноманітних тематичних ритуалів Країни Вранішнього Сонця. Ті, хто шукають спокійне місце для відпочинку будуть приємно вражені заколисуючим впливом атмосфери цього місця і отримають своєрідний незабудній ретрит в межах одного дня. Поціновувачі японського ландшафтного дизайну мандрівники матимуть унікальну нагоду оглянути детально продумане планування храмового комплексу та організацію озеленення.

Особисто мені, живучи як евакуйована, в постійному стресі піля пошвномаштабного вторгнення Росії в Україну, короткотривалі подорожі сакральними місцями Японії як ковтки цілющого повітря, що дають надію на краще майбутнє з тисячолітнього досвіду попередніх поколінь. Вчення місоґі запевняє, що немає “доброго” й “поганого”, є “чисте” та “нечисте”, слід дотримуватися лінії “чистоти” в своїх думках та справах – і це вплине на все подальше життя. А гірські простори Японії дуже нагадують українські Карпати, тому на простих галявинах, біля ялин, модрин, сосен, дубів, серед шуму дерев і співу пташок я почуваю себе найбільше як вдома.

Як добратися до шінтоїстького храму Місоґі в Японії

Храм Місоґі  знаходиться в Кобучідзава, місто Хокуто, префектура Яманаші (Kobuchizawa, Hokuto-shi, Yamanashi Prefecture).

Адреса храму: 3401 Kobuchisawacho Kamisasao, Hokuto, Yamanashi 408-0041

Для подорожуючих Японією поїздом: станція Кобучідзава – Kobuchizawa station (小淵沢駅, Kobuchizawa-eki), лінія Чюо – Chuo Main Line (Chūō Line) JR East.

Від станції до храму можна дійти пішки або ж взяти таксі.

Автор: Ліля Тяжка для Мандрівки Японією. Копіювання та поширення дозволено тільки з активним гіперпосиланням на першоджерело https://japantravel.com.ua/odnodenna-mandrivka-v-hory-prefektury-yamanashi-z-stolytsi-yaponii-mista-tokio-chastynai-khram-misogi/

Стежте за анонсами та оновленнями на офіційному Instagram Мандрівки Японією

 Теґи: , , , , , , , , , , , ,
Ліцензія Creative CommonsКонтент ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons Ознайомитись з деталями ліцензії CC BY-NC 4.0.

Post your comment

Pin It on Pinterest

Share This