Рейва – початок нової ери традиційного літочислення в Японії

Сьогодні для Японії особливий день – опівночі у вівторок закінчується період правління імператора Акіхіто, який офіційно зрікся від Хризантемового трону, поклавши край тридцятирічній ері Хейсей («Досягнутий мир»).

Хризантемовий трон — західна назва трону імператора Японії, походить від імператорської печатки, на якій зображена 16-пелюсткова жовта хризантема

З 1 травня 2019 року починається нова епоха японського літочислення під назвою Рейва (яп. 令和, англ. Reiwa), що розшифровується як «Рей» – «порядок»  або «сприятливий», і «Ва» – «мир» чи «гармонія». Новим, 126-им  імператором стане кронпринц Нарухіто, син Акіхіто та Мічіко.  Секретар японського уряду Йошіхіде Суґа оголосив, що вперше в історії назва нової ери має японське походження – вона взята зі вступу до найстарішої і найбільш шанованої антології поезії «Манйошю».  Соціальні опитування показали, що більшість населення країни підтримало даний вибір.

30 квітня 2019 року пройшов офіційний ритуал, в якому  Акіхіто прижиттєво відрікся від престолу (生前退位) після тридцяти років правління.  Мандрівки Японією зазначають, що подія непересічна та незвична для традиційної та консервативної Японії – вперше за більш як двісті років імператор добровільно передав свої обов’язки наступнику  в зв’язку з похилим віком та слабким здоров’ям.

Імператора Акіхіто та його сім’ю звичайні громадяни могли побачити два рази на рік з двору імператорського палацу в Токіо – на День Народження монарха та з нагоди Нового Року

Рішення не було спонтанне, про своє бажання покинути трон Акіхіто офіційно заявив у 2016 році. Щоб це стало можливим, парламент Японії у 2017 році ухвалив спеціальний одноразовий закон від 16 червня 29 року Хейсей № 63 «Про пов’язані з імператорським зреченням винятки з традиційних положень про Імператорський Дім», створений виключно для даного випадку.

«Уряд докладе максимум зусиль, щоб гарантувати, що японський народ може відсвяткувати зречення імператора і спадкоємність наслідного принца», – повідомив прем’єр-міністр країни Шіндзо Абе.

2600-літня історія імператорського правління в Японії твердить, що імператор є прямим потомком шінтоїстської богині сонця Аматерасу. Ритуал розпочався з повідомлення про своє рішення богам на світанку у храмі традиційної релігії шінто на території імператорського палацу в Токіо. Прощальне послання Акіхіто виголосив перед трьомастами гостями і членами імператорської родини, яке широко транслювалося ЗМІ.

“З дня вступу на престол 30 років тому я виконував свої обов’язки з глибоким почуттям довіри і поваги до народу, і я вважаю, що мені дуже пощастило це робити”, – сказав Акіхіто.

Імператор Акіхіто повністю усунеться від виконання офіційних обов’язків та навіть не буде присутній на ритуалах вступу на престол Японії свого старшого 59-річного сина Нарухіто, якому завтра буде вручено меч, дзеркало і підвіску з яшми, що, за повір’ям, колись належали богині сонця.

Незважаючи на символічність посади, імператор в Японії є надзвичайно важливим.  Після ядерного бомбардувань Хірошіми та Наґасакі та капітуляцією Японії перед США, американці поставили вимогу до імператора Хірохіто, батька Акіхіто, зректися від своєї божественності, що він і зробив заради врятування свого народу та його культури. Конституція Японської Держави 1947 року встановлює для цієї посади суто церемоніальні функції за попереднім узгодженням з урядом: відкриття сесій парламенту, оголошення про вибори в державі, відкриття та закриття традиційних етнічних свят та ряд інших обов’язків.

За даними соцопитувань, більшість населення Японської держави виступає за збереження монархії. Імператор Японії є головним жрецем (священнослужителем та обрядодієм) традиційної японської релігії шінто та символом стабільності і безперервності збереження унікальності японської традиції через віки.

Сосновий парк в Токіо оточений хмарочосами з одного боку і територією традиційного Імператорського Палацу – з другого

В зв’язку зі зміною періодів імператорського правління та оголошенням нової епохи (ґенґо) в Японії оголошені десять днів вихідних, святкові шоу та феєрверки. Жителі країни бажають одне одному всіх благ у новій ері Рейва.

Ліля Тяжка для Мандрівки Японією

ФОТО: © Мандрівки Японією https://japantravel.com.ua

 


Ліцензія Creative CommonsКонтент ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons Ознайомитись з деталями ліцензії CC BY-NC 4.0.

Post your comment

Pin It on Pinterest

Share This