Храм Місоґі в горах Японії: поєднання практик вогню та води

8

Місоґі –  храм в якому дотримуються принципів давньої японської традиційної релігії

Шінтоїстський храм Місоґі (Misogi Shrine, 身曾岐神社) в префектурі Яманаші, зберігає та практикує автентичні японські традиції, які сформувалися до впливу конфуціанства, буддизму та інших релігій.  Він вважається досить новою архітектурно спорудою, перенесеною з Токіо в вісімдесятих роках минулого століття.


Читайте також: Одноденна мандрівка в гори префектури Яманаші з столиці Японії міста Токіо


Але насправді це одне з небагатьох місць, де можна ознайомитися з концепцією ко-шінто та зануритися в атмосферу давніх японських ритуалів періоду Яйой (яп. 弥生時代, чит. хіраґана: やよいじだい, ромаджі: yayoi dzhidai)— проміжок часу в історії Японії, 300 р. до н.е – 300 р. н.е, що прирівнюється до бронзової та залізної епох у Європі, – асоціюється з появою зрошувального рисівництва, посиленням соціальних розривів та створенням перших японських урядових структур.

Тут, в густій лісистій місцевості, практикують надзвичайно давню релігійну шінтоїстську філософію місоґі, винайдену японцями і спрямовану на очищення від усіх скверн для досягнення гармонії з собою та навколишнім світом. Мандрівки Японією вирушили до цього захованого серед стрімких японських гір храму, і наче перенеслися в зовсім інший світ.

Фото: Мандрівки Японією. Відвідування таких місць, як Місоґі, є прекрасним одноденним ретритом у вирі стрімкого невпинного робочого графіку японських метрополісів

“У храмі Місогі ми проводимо ритуали вогню та води відповідно до глибоких принципів Коджікі (укр.”Записи справ давнини”, найстаріший японський твір, 712р. – пр.Мандрівки Японією). Все у Всесвіті народжується і виховується в єдності світла (вогню) і води. Спосіб життя людини повинен полягати в тому, щоб поважати світло (вогонь) і берегти воду. Вогняний зал храму Місоґі містить світло (вогонь), а водний зал — воду. Це божественна присутність, яка пробуджує традиції способу життя японського народу, передані в Коджікі, стародавніх священних писаннях Японії,” – офіційний вебсайт храму Місоґі.

Фото: Мандрівки Японією. Гігантські карпи кої в водоймі центральної окраси храму – дерев`яної сцени для вистав японського театру Но

Зазвичай водний ритуал місоґі включає в себе паломництво до крижаного водоспаду, а стояння під холодною водою символізує інтенсивне очищення. Додатково вважається, що один день на рік слід робити щось надзвичайно складне, і це впливатиме на всі інші днів в році. Основна ціль – очистити розум, душу, віднайти призначення.

Фото: Мандрівки Японією. Спеціально спроектована галявина у формі багатоступеневої ґрунтової конструкції для перегляду традиційних японських вистав, які відбуваються на дерев’яному помості посеред озера. Вогні театру Но відбиваються у воді, створюючи особливу містичну атмосферу

Шінтоїстьке святилище Місоґі в японській префектурі Яманаші відкрите для відвідувачів щодня і зустрічає просторою стоянкою для автомобілів і автобусів. Так як я вибрала для подорожі будній день, без спеціальних церемоній, то відвідувачів цього сакрального місця, схованого в горах Японії, зазвичай небагато і простора доглянута територія дзвенить тишею, налаштовуючи на відчуття внутрішнього спокою. За відгуками, переважно тут дуже людно на новорічні свята та під час вистав театру Но. Також територія храму ідеально підходить для проведення традиційних японських весільних церемоній.

Фото: Мандрівки Японією. Закрита територія головного залу японського храму, побудованого в традиційному стилі 神明造(しんめいづくり, шінмейдзукурі), відгороджена спеціальною огорожею, яку забирають під час храмових свят

Святилище розташоване у центрі Японського архіпелагу, біля південного підніжжя гори Яцуґатаке, як священне місце для передачі традиційної шінтоїстської мудрості – сучасному світу. Місоґі дотримуються принципів Ко-шінто (Ko-Shintō, 古神道 ), давньої японської релігії без домішок інших релігійних течій та поглядів.

Територія японського храмового комплексу Місоґі містить всі елементи 神社建築(じんじゃけんちく, джінджякенчіку)- традиційної шінтоїстської архітектури, зокрема:

本殿 – 唯一神明造 (Honden – Yuishinmei-zukuri)
– 本殿 (Honden): Це головний зал шінтоїстського храму Місоґі, де зберігається священний об’єкт (зазвичай символ, який представляє пошановуване божество – у храму Місоґі це богиня сонця Аматерасу Омікамі, за повір’ям саме вона пращурка японських імператорів). Вважається найсвятішою частиною храму.
– 唯一神明造 (Yuishinmei-zukuri): Цей термін описує певний архітектурний стиль головного залу, присвячений виключно божеству, яке пошановується в храмі.
火祥殿 (Kashō-den)
– назву цього зал можна перекласти як “Зал Вогняної Благословенності”, можливо, використовується для ритуалів очищення за допомогою вогню або для церемоній, що включають вогонь, особливо в контексті храму Місоґі.
水祥殿 (Suishō-den)
– “Зал Водяної Благословенності” зокрема важливий для храму Місоґі, оскільки він може бути основним місцем для проведення ритуалів практики місоґі, які включають очищення водою.
瑞松宮 (Zuishō-gū)
– “Храм Благословенної Сосни” може відзначати своє оточення або особливу сосну на території храму, що має символічне значення для цього місця.
能楽殿 (Nōgaku-den)
– “Зал Театру Но” в храмі Місоґі може використовуватися для представлення Но-драм, що мають шінтоїстські теми, включаючи ритуали очищення і божественне втручання.
光臨館 (Kōrin-kan)
– “Зал Світлового Відвідування” може слугувати місцем для медитацій та духовних відвідувань, зокрема у контексті духовного оновлення через очищення.
養生館 – お休み処 (Yōsei-kan – Oyasumi-dokoro)
– “Зал Культивування Здоров’я” і “Місце для відпочинку” в храмі Місоґі можуть служити для підтримки здоров’я та відпочинку відвідувачів, особливо після ритуалів очищення, дозволяючи їм відновити сили в спокійному середовищі.

Фото: Мандрівки Японією. Розклад незмінних дат японського храму зазвичай пишуть на ось такій дерев’яній дошці

Календар ритальних дійств храму Місоґі в Яманаші, Японія:

Щорічні ритуали японського храму за давніми традиціями:
– 1 січня:元旦祭、初春火祥大神事 Новорічний фестиваль, Велике обрядове свято вогню
– 12 січня:初頭祭 Фестиваль першого головування -спеціальний ритуал, який позначає перший великий релігійний захід року в храмі.

– 4 лютого:祈年祭, весняний фестиваль урожаю – свято, коли японці вшановують богів врожаю та благословляють землю на щедрі дари. Перші письмові згадки про святкування сягають 7 ст. н. е.

– 11 лютого: Фестиваль Дня заснування нації – День заснування нації (建国記念の日, Kenkoku Kinen no Hi) – щорічне державне свято в Японії, яке відзначається 11 лютого та позначає заснування Японії. Це дата вступу на трон легендарного першого імператора Японії, імператора Джімму, в храмі Кашіхара-ґу, у 660 році до н. е. , згаданому в “Коджікі” та третьому розділі “Ніхон Шьокі”.

– День весняного рівнодення: 春分の日 Весняний фестиваль предків-духів
– 29 квітня: いのちをまつるみまつり(平和祈願祭) Фестиваль на честь життя (Фестиваль молитов за мир)
– 30 червня: 夏越の大祓 Велике очищення середини літа
– 3 серпня: 例大祭宵宮 八ヶ岳薪能 Ніч перед фестивалем, Яцугатаке вогняний театр Но
– 4 серпня: 例大祭本祭 Головний фестиваль
– 15-ий день 8-го місяця за місячним календарем: 観月祭 Фестиваль місячного споглядання
– День осіннього рівнодення: 秋分の日 Осінній фестиваль предків-духів
– 23 листопада: Ніінаме-сай 新嘗祭, фестиваль урожаю, смакування нового рису, подяки за повні лани. Входить до давнього японського аграрного циклу свят. У цей день, за повір’ям, духи японських предків приходили у сучасний світ через рисові зерна

Фото: Мандрівки Японією. Під час окупації Японії після Другої світової війни очолювана США влада намагалася скасувати японські національні свята, що ґрунтуються на мітології державного шінтоїзму, включаючи Нійнаме-сай. В зв’язку з цим японське традиційне Свято Врожаю  перейменували на День подяки за працю, за мотивами американського Дня подяки (Thanksgiving Day)

– 12 грудня: Фестиваль річниці заснування, Великий молитовний фестиваль вогню
– 31 грудня: Велике річне очищення, Новорічна ніч

Щомісячні ритуали в шінтоїстському храмі:
– Перший день кожного місяця: Місячний фестиваль у Водяному святилищі
– 12-ий день кожного місяця: Місячний фестиваль у Головному святилищі
– 2-ий, 12-ий та 22-ий день кожного місяця: Вогняний обряд (проводиться у Вогняному святилищі о 14:00)

Відео: офіційний Ютуб канал японського храму Місоґі. Вогневий ритуал:”Виганяй все, що заважає нести життя, і веди до розквіту долі”

Ці ритуали відображають глибоке занурення в циклічність часу і духовне значення сезонних та місячних подій у практиці шінто. Вони включають святкування нового року, національного заснування, сезонних переходів та конкретних молитовних ритуалів, які підкреслюють очищення, вдячність та оновлення.

Храмовий комплекс Місоґі спроєктований по-особливому та вважається однією з домівок японської богині сонця Аматерасу Омікамі. Його вісь становить 178 градусів з півночі на південь – так шінтоїстське святилище може отримати найбільше світла та енергії ранкового сонця. За повір’ям, у глибині цієї області є священна межа, яка стикається з богами природи та спілкується з ними. У центрі будівель храму знаходиться Місоґі-ден, ядро теології шінто.

Фото: Мандрівки Японією. Для порівняння я, Лілка, біля шінтоїстських воріт Торії при вході до японської святині для порівняння висоти. Хоча серед японського населення мій зріст не є найменшим, але серед рідних українців я вважаюся досить низькою. В будь-якому випадку, традиційна споруда дерев’яних воріт є вражаючою навіть для дуже високих людей

В звичайний робочий день на його території можна знайти інформаційні буклети та сувеніри в невеличкій крамниці, а сам вхід на територію безкоштовний. Якщо придбати маленький сувенір для різних потреб (на щастя, для результативного навчання, зміцнення здоров’я, примноження горошей та ін.), то персонал, вдягнений в етнічний японських одяг, проведе над ним спеціальний ритуал і красиво упакує.

Фото: Мандрівки Японією. Сувенірна крамничка на території японського релігійного храму. Одним з найпопулярніших амулетів є зроблений в формі локального цитрусового фрукту юдзу, який, за повір’ям, приносить щастя

У цьому японському релігійному святилищі відбуваються молитви «Оміямайрі» (відвідування храму), «ШічіҐо Сан» (японська традиція, дівчатка 3 і 7 років, й хлопчики 3 і 5 років в святкових кімоно знаково відвідують шінтоїстський храм), весільна церемонія.

Фото: Мандрівки Японією. Двір храму засипаний щебенем дрібної фракції та добре утрамбований

Як і кожна традиційна споруда Японії, шінтоїстський храм Місоґі починається з воріт торії та символічним місцем для вмивання рук.

Фото: Мандрівки Японією. Рукомийник є обов’язковим елементом архітектури усіх більших традиційних японських храмів

Біленькі блискавкоподібні стрічки називаються “шіде” (яп. 紙垂, 四手) і в японській релігії шінто означають захист від злих духів. Ці складені зиґзаґами смужки паперу кріпляться до переплетених мотузок з сухих рисових стебел.

Фото: Мандрівки Японією. Для відділення окремих споруд на території храму в префектурі Яманаші використовуються дерев’яні огорожі

Збоку можна відвідати окремо відгороджений двір з ритуальним приміщенням святилища Місоґі. Також видно традиційні бочки для зберігання саке.

Фото: Мандрівки Японією. Конструкція даху традиційного шінтоїстського японського храму є доволі специфічною і відрізняється виглядом від інших

Вистави японського театру но на спеціальній дерев’яній сцені над ставком з гігантськими карпами

З самого початку хочеться побігти одразу свіжозеленим багаторівневим газоном до ставка з гігантськими карпами, на якому на дерев’яних опорах стоять будівлі для вистав загадкового японського театру но, який повністю сформувався в тринадцятому столітті і відрізняється специфічними піснями та танцями в особливій манері, давнім одягом та масками.

Фото: Мандрівки Японією. Храм Місоґі є релігійною організацією, що перебуває під юрисдикцією губернатора префектури Яманаші.

Сцена театру но в храмі Місоґі є однією з найкращих в Японії і побудована за проектом його засновника Дзеамі Мотокійо (14 ст.). Це дерев’яна вальмово-фронтонна конструкція, вкрита кипарисовою корою і з сценою, оснащеною всіма необхідними елементами.

“Хоча храми часто мають каґура-ден (сцену), де виконуються ритуальні танці, театр Но в храмі Місоґі, побудований на ставку під порогами, вирізняється своєю унікальністю. Це один з найкращих театрів Но в Японії. Він є повною репродукцією сцени Но, збудованої Дзеамі, який заснував Но шістсот років тому. Шінтоїстський міст у центрі святилища з’єднує царство божественного з нашим світом. Ми глибоко переконані, що найкраще презентувати богам повну форму Но, одночасно передаючи її смертному світу. Виступаючи в цьому театрі, ми прагнемо з’єднати небеса з землею, щоб кожен міг бути частиною Но у двадцять першому столітті,”  – повідомляє офіційний вебсайт храму Місоґі.

Дерев’яний міст до традиційного японського театру но, що знаходиться над ставком, закритий для відвідувачів.

Фото: Мандрівки Японією. Міст в традиційному японському храмі Місоґі, що веде до приміщень над озером. Прогулянки по ньому заборонені, використовується для церемоній, зокрема, весільних

Звісно, щоб в повній мірі поринути в атмосферу храму, слід запланувати відвідини згідно його розкладу подій. Особливо вражаючий нічний спектакль, на початку серпня, коли вогні вистави заворожуюче відбиваються від дзеркальної поверхні ставка, а звуки п’єси, підсилені водою, лунають в ідеальній акустиці довколишніх пагорбів, окутаних темрявою.

Японський карп, який перетворюється на дракона

Гігантські карпи (кої, яп.  鯉) шінтоїстського храму вражають своєю дружелюбністю та охоче дають гладитись. Вони символізують традиційні хороші якості, такі як процвітання, життєздатність, довголіття, везіння, і дуже тісно пов’язані з японською культурною ідентичністю.

Фото: Мандрівки Японією. Гігантські різнобарвні японські карпи кої є окрасою храму Місоґі. Гірське чисте повітря та вдосталь місця у ставку створюють чудові умови для цих сакральних створінь. Так як я навідалась сюди у період після дощів, то вода дещо мутна, але дуже скоро вона очищується та набуває відтінків красивої прозорої глибини

Відео: Офіційний Фейсбук профіль Мандрівки Японією. Я (Ліля Тяжка, автор) гладжу японських риб в водоймі шінтоїстського храму в Яманаші

Різнобарвні кої (コイ , koi) – довгожителі в країні довгожителів. В середньому ці стійкі холоднокровні тварини живуть двадцять років, але відомі випадки, коли карпи досягали семидесятирічного віку. Існує легенда, що кої, який вибереться водоспадом проти течії до верхів’я, перетворюється на дракона. Це повір’я асоціюється з японським терміном “торюмон” 登龍門 (TōryuMon) – ворота до успіху, і означає, що для досягненнямети слід подолати труднощі і докласти зусилля.



Відео: Мандрівки Японією офіційний Ютуб канал. Гігантські японські карпи, яких можна погладити

Господарство традиційного храму, японські кури і крамниця з саке

Прогулявшись територією храму Місоґі на шляху до стоянки, можна знайти, несподівано, курник. Він розділений на дві частини і птахи мешкають окремо, відповідно до виду. Специфічно, що тут розводять курей чорного і білого кольору, які живуть в спеціальних будиночках, відокремлених посередині на ззовні огорожею. Чистий і доглянутий японський курник невеликий, проте птахи мають достатньо місця для прогулянок, їжа і вода стояли в окремих посудинах. За птахами можна довгоспо стерігати, адже не особливо часто випадає така нагода, живучи у високотехнологічному роботизованому середовищі японських мегаполісів.

Фото: Мандрівки Японією. Храм Місоґі створений по прототипу давніх шінтоїстських релігійних організацій Японії і має на своїй території власне невилике господарство

Що цікаво, птахи білого кольору, скоріш за все, відносяться до виду японських кур Укоккей 烏骨鶏(うこっけい, чит. Ukokkei). Ця курка, яку також називають японською шовковистою, має надзвичайно пухнасте пір’я, яке робить її схожою на маленьку хмаринку. Характерною рисою представників цього виду курей в Японії є практично повна відсутність гребінців, а голови густо зарослі пір’ям, яке зрідка навіть закриває очі. Пухнасті курчата надзвичайно доброзичливі і привітні до людей.

Відео: Мандрівки Японією, офіційний Фейсбук канал. Японські кури на території традиційного релігійного храму Місоґі, гори Яманаші, Японія. Чорний японський півень

Поруч знаходиться крамничка, де можна придбати сувеніри, різні види алкоголю та особливе саке, а також скуштувати страви японської кухні.

Фото: Мандрівки Японією. Територія святилища становить приблизно 132,000 квадратних метрів. 

Територія шінтоїстського храму досить велика, оточена мішаним лісом, з зручними лавками біля ставку.

Чому варто відвідати храм Місоґі в Японії

Люди з різноманітних причин можуть завітати до храму Місоґі. Шанувальники релігії шінто будуть зацікавлені дотриманням вікових традицій японської релігії та проведенням різноманітних тематичних ритуалів Країни Вранішнього Сонця. Ті, хто шукають спокійне місце для відпочинку будуть приємно вражені заколисуючим впливом атмосфери цього місця і отримають своєрідний незабутній ретрит в межах одного дня. Поціновувачі японського ландшафтного дизайну матимуть унікальну нагоду оглянути детально продумане планування традиційного храмового комплексу та організацію озеленення.

Фото: Мандрівки Японією. Територія храму була оголошена центральною священною землею (“Такамаґахара” (高天原) вчення місоґі

Особисто мені, живучи як евакуйована, в постійному стресі піля пошвномаштабного вторгнення Росії в Україну, короткотривалі подорожі сакральними місцями Японії як ковтки цілющого повітря, що дають надію на краще майбутнє з тисячолітнього досвіду попередніх поколінь. Вчення місоґі запевняє, що немає “доброго” й “поганого”, є “чисте” та “нечисте”, слід дотримуватися лінії “чистоти” в своїх думках та справах – і це вплине на все подальше життя. А гірські простори Японії дуже нагадують українські Карпати, тому на простих галявинах, біля ялин, модрин, сосен, дубів, серед шуму дерев і співу пташок я почуваю себе найбільше як вдома.

Як добратися до шінтоїстького храму Місоґі в Японії

Храм Місоґі  знаходиться в Кобучідзава, місто Хокуто, префектура Яманаші (Kobuchizawa, Hokuto-shi, Yamanashi Prefecture).

Адреса храму: 3401 Kobuchisawacho Kamisasao, Hokuto, Yamanashi 408-0041

Для подорожуючих Японією поїздом: станція Кобучідзава – Kobuchizawa station (小淵沢駅, Kobuchizawa-eki), лінія Чюо – Chuo Main Line (Chūō Line) JR East.

Від станції до храму можна дійти пішки або ж взяти таксі.

Автор: Ліля Тяжка для Мандрівки Японією. Копіювання та поширення дозволено тільки з активним гіперпосиланням на першоджерело https://japantravel.com.ua/odnodenna-mandrivka-v-hory-prefektury-yamanashi-z-stolytsi-yaponii-mista-tokio-chastynai-khram-misogi/

Стежте за анонсами та оновленнями на офіційному Instagram Мандрівки Японією

 

Корисні джерела та посилання до теми мандрівки горами в Японії та відвідування місцевого храму:

Одноденна мандрівка в гори префектури Яманаші з столиці Японії міста Токіо (укр.)

Офіційний вебсайт Misogi Shrine (яп.)

Японська релігія Ко-шінто, яка передувала Шінто, 古神道 (яп.)

Найстаріший Японський твір Коджікі, 古事記 (яп.)

Інформація про храм Місоґі 身曾岐神社(яп.)

Перейменування японського давнього традиційного Свята Врожаю в День подяки за працю (яп.)

Свято весняного врожаю Кіненсай 祈年祭(きねんさい、としごいのまつり, Kinen-sai ) (яп.)

Свято осіннього врожаю Ніінаме-сай 新嘗祭 (яп.)

Такамаґаха́ра – місце, де мешкають шінтоїстські небесні божества під головуванням богині сонця Аматерасу в японській міфології  高天原 (яп.)


Ліцензія Creative CommonsКонтент ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons Ознайомитись з деталями ліцензії CC BY-NC 4.0.

Post your comment

Pin It on Pinterest

Share This