Хелловін по-японськи

9

Несподівано, проте сучасний американізований Хелловін, що походить від давнього кельтського свята (500 років до н.е), став популярний в Японії зовсім нещодавно. Мандрівки Японією досліджували це питання і діляться з допитливими читачами, чому все відбувається саме так.

Спільні риси

Японський Хелловін, як і всюди, відзначається в ніч з 31 жовтня на 01 листопада. Загальноприйнятими атрибутами вважаються декоровані гарбузи та різноманітні костюми. Відбуваються тематичні вечірки та частування гарбузовим пирогом. На цьому схожість закінчилась, та почалася особлива, японська версія святкування.

Історія походження Хелловіну

Отже, ハロウィン святкується в останній день жовтня. Як видно з назви, яка записана катаканою, що використовується для слів іншомовного походження, це слово запозичене та не має автентичного місцевого відповідника.

В західному світі цей день відзначали з різних причин. В давніх кельтів воно називалося Са́вань (або ще савинь, рідше- самайн) та ознаменувало закінчення річного циклу, настання темної пори року. За повір’ям, в цей особливий день духи померлих відвідували світ живих, а люди вдягали маски та запалювали свічку у вирізьбленому гарбузі. Популярне зараз “випрошування цукерок” відносилось до акту символічного пожертвування для здобрення мешканців потойбічного світу. З приходом насильної християнізації, церква намагалася викоренити давні традиції та переінакшити святкування на свій лад, проте ніякої гідної альтернативи не було придумано. Власне з цього приводу назва Хелловін виникла в 18 столітті як “день всіх святих”. В США масово відзначається з 19 століття, відколи іммігранти з Ірландії та Шотландії привезли власні традиції, які згодом широко підхопили телебачення та рекламні кампанії.

Сьогодні Хелловін як найгучніше свято осені особливо популярне серед дітей та молоді. В більшості випадків воно втратило релігійне підґрунтя та є світською розвагою.

А про що Хелловін в Країні Вранішнього Сонця?

В Японії є власне шінтоїстський звичай вшановувати пам’ять померлих Обон, який відбувається влітку.

Традицію відзначати ハロウィン( Хероуін ) у Японії запровадив Діснейленд у 2000, провівши гучне святкування. До цього були спроби в окремих колективах, які скоріше не підтримувалися. Про Хелловін у Токіо Дісней Сі я вже писала в окремій статті. Яскраво, цікаво та захоплююче – якісні вистави та декорації підійдуть до смаку відвідувачам будь-якого віку.

Магазини, вулиці та центральні станції в крупних містах декорують до Хелловіна, якомога яскравіше – для приваблення відвідувачів.

Діти в Японії не ходять випрошувати цукерки, бо неприйнято без вагомої причини турбувати інших (迷惑めいわくをかける, meiwakuwokakeru, мейвакувокакеру – спричиняти незручності). Проте сам слоган, як і все модне та звучне, широко використовується в комерційних цілях.

Зовсім інакше в приватних навчальних заклкдах, де практикуються святкування в західному стилі, особливо для дошкільнят та учнів початкової школи.

Одними з найпоширеніших є костюмовані вечірки «косплеї», що відбуваються в парках, барах та на вулицях. Карнавальний одяг масово розкуповується в цей період в крупних магазинах типу Don Quijote і Daiso. Фаворитами, як і всюди у світі, є зомбі, скелети, привиди. На станції Ікебукуро (Ikebukuro Station) проводяться тематичні аніме та манга вечірки, на які переходять переодітими в улюблених анімаційних героїв.

Найгучніша вечірка відбувалася останніми роками на славнозвісній станції Шібуя в столиці Токіо. Як я вже писала, на ніч станція закривається, і гулянка продовжується аж до світанку. Звична дисциплінована публіка втрачає свою стриманість, розслаблена молодь весело розважається, інколи навіть доходить до порушень правопорядку. Однак, цього року уряд видав рекомендації обмежити відвідування заходу в зв’язку з пандемією COVID-19. Як альтернатива було запропоновано взяти участь у віртуальній події, як це можна бачити з ролика вище.

Проте, хоча натовпу на вулицях було в рази менше, ніж попередні роки, люди таки вийшли на прогулянку, провести час з друзями, подивитися на вуличні концерти та танцювальні виступи. Цьогоріч в більшості всі в захисних противірусних масках, і казкові герої знали про дотримання дистанції – про це їм регулярно нагадували чергові поліцейські. В вузьких вуличках дотримуватися всіх рекомендацій, безсумнівно, важко, а подекуди й неможливо. Хеловін відбувся, монстри пішли спати, а сміття до ранку визбирають і все відмиють – бо це ж унікально чиста Японія.

Хелловін тут святкується з великим розмахом і воно є одним з найпопулярніших запозичених свят в цих краях. Рекомендую для ознайомлення з альтернативною поведінкою японського населення, бо таке насправді не кожен день побачиш, особливо в Японії.

Бережіть себе ❤

Автор Ліля Тяжка (LilkaSky) для Мандрівки Японією

LilkaSky – https://lilkasky.com/
👍 Facebook – https://www.facebook.com/japantravel.com.ua
📷 Instagram – https://www.instagram.com/japantravel.ua/
📩 Mail – japantravel.com.ua@gmail.com

 Теґи: , , , , , , ,
Ліцензія Creative CommonsКонтент ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons Ознайомитись з деталями ліцензії CC BY-NC 4.0.

Post your comment

Pin It on Pinterest

Share This